
Raz lepiej, raz gorzej.
Borderline to zaburzenie osobowości charakteryzujące się wzmożonymi emocjami, niestabilnością w związkach i ogólnym poczuciem niepewności. Jest to poważne zaburzenie, które wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne osób na nie cierpiących. Borderline są bardzo trudne do zdiagnozowania i leczenia. Objawy tego zaburzenia mogą się różnić w zależności od konkretnej sytuacji, a samo zaburzenie jest bardzo złożone. Niektóre objawy mogą obejmować impulsywność, nadmierną reakcję emocjonalną, trudności w regulowaniu emocji, trudności w utrzymaniu stabilności emocjonalnej, trudności w tworzeniu i utrzymywaniu bliskich relacji oraz trudności w zaakceptowaniu siebie. Objawy tego zaburzenia powodują problemy w relacjach.
Osoby z BPD często mają trudności z tworzeniem zdrowych relacji z innymi i często są ogarnięte lękiem i depresją. Leczenie z pogranicza obejmuje zarówno leczenie odwykowe, jak i psychoterapię. Przede wszystkim ważne jest, aby osoby z tą chorobą miały wsparcie społeczne. Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków, takich jak leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne, które mogą złagodzić objawy. Leczenie psychoterapeutyczne obejmuje psychoterapię indywidualną lub grupową, która pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami, uczyć umiejętności społecznych i pracować nad samoakceptacją.
Borderline jest trudnym stanem do leczenia, ale istnieją skuteczne metody leczenia, które mogą pomóc ludziom z tym zaburzeniem. Ważne jest, aby szukać pomocy i wsparcia w celu złagodzenia objawów i poprawy jakości życia.
Typowe cechy Borderline:
1. Wahania nastroju – gwałtowne wahania nastroju i wahania nastroju, które pojawiają się nagle i bez powodu.
2. Wrażliwość – nadmierna wrażliwość na krytykę i nieporozumienia oraz podatność na sugestie z zewnątrz.
3. Impulsywność — tendencja do impulsywnego zachowania, w tym częstych ryzykownych zachowań, takich jak uzależnienie od hazardu, lub nadużywanie substancji psychoaktywnych. .
4. Trudności w ustabilizowaniu relacji – trudności w utrzymaniu długotrwałych, stabilnych relacji z innymi, częste napięcia między bliskimi i trudności w komunikowaniu się z innymi.
5. Generałowie – skłonność do wyciągania przedwczesnych wniosków, zakładających z góry, że wszyscy ludzie są tacy sami, a ich zachowanie jest standardowe.
6. Lęk przed porzuceniem – lęk przed porzuceniem, samotnością lub byciem bez wsparcia.
7. Intensywne relacje — Tendencja do zbyt szybkiego rozwijania silnych relacji z innymi, nawet jeśli nie są one korzystne lub niezdrowe.
8. Egocentryzm – Nadmierne skupienie się na sobie i własnych potrzebach oraz tendencja do wyolbrzymiania swoich wad lub braków.
9. Depersonalizacja – uczucie oddzielenia od ciała lub duszy.
10. Gniew — skłonność do gwałtownych wybuchów złości lub agresji, które mogą być skierowane do wewnątrz lub na zewnątrz.
Ważne.
Osoby z zaburzeniami osobowości borderline mogą stanowić wyraźne zagrożenie dla siebie samej, ponieważ często mają skłonność do impulsywnego zachowania, które może doprowadzić do samookaleczenia, samobójstwa lub innych destrukcyjnych zachowań. Również ciągłe wahania nastroju i złości mogą być szkodliwe dla zdrowia psychicznego i fizycznego.
JEŻELI POTRZEBUJESZ POMOCY?
Powołaj się na nasz portal i na hasło KATALOG otrzymujesz 20 % zniżki!
Zapraszamy do kontaktu z naszymi Partnerami z PoradniaKryzysowa.pl
Poradnia Kryzysowa – to portal stworzony dla osób, które chcą uzyskać pomoc psychologiczną online. Możesz skorzystać z naszej oferty w dogodnych dla siebie godzinach – całkiem anonimowo. PoradniaKryzysowa.pl to miejsce, w którym specjaliści wielu dziedzin naukowych z zakresu psychologii osobowości, psychologii klinicznej, psychologii sądowej udzielą Ci potrzebnego wsparcia w trudnej dla Ciebie sytuacji życiowej.
- psychololodzy – kliniczny , sądowy oraz transportu
- pedagodzy – opiekuńczo-wychowawczy, zdrowia
- coach – kryzysowy, zdrowia, motywacyjny
- specjalista wczesnego wspomagania rozwoju
Spotkania on-line odbywają się w wygodnej dla ciebie formie: czat online, e-mail, Skype oraz telefon.